سروش     RSS     Admin
معاونت امور دهیاریها
۱۳۹۹/۰۸/۱۰

معاون امور دهیاری ها از روستا‌های بخش مرکزی و بخش امامزاده بادرود نطنز بازدید کرد

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در بازدید از روستا‌های بخش مرکزی و بخش امامزاده بادرود نطنز از اعطای تسهیلات کم بهره بانکی به روستا‌های محروم، کم جمعیت و کم درامد برای اجرای طرح‌های عمرانی و کمک به رشد و توسعه پایدار روستا‌ها خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، علی قربانی با بیان مطلب فوق در جمع مسوولان شهرستان نطنز که به منظور بررسی وضعیت عمران روستایی این شهرستان تشکیل شده بود، خواستار برنامه ریزی به منظور  بهره مندی دهیاری ها از جذب این تسهیلات خبر داد.
 
وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۶۰ هزار میلیارد ریال اعتبار به حساب دهیاری‌های کل کشور واریز شده افزود: ۷۰ میلیارد ریال نیز به حساب دهیاری‌های شهرستان نطنز واریز شده که با توجه به افزایش تورم و هزینه‌های اجرای طرح‌های عمرانی در روستا‌ها این اعتبار کافی نیست.
 
وی با بیان اینکه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور درصدد است با اختصاص اعتباراتی که در اختیار وزارت کشور است به دهیاری‌ها کمک کند گفت: امیدواریم با کمک و مساعد و همکاری استانداران طرح‌های نیمه تمام در روستا‌ها به اتمام برسد.
 
در این جلسه مشکلات عمرانی روستا‌های شهرستان نطنز، نبود بودجه لازم برای ساخت برخی دهیاری‌ها و مشکلات حقوق و مزایا و بیمه تامین اجتماعی دهیاران بررسی شد.
 
معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین درحاشیه  این بازدید در گفت و گو با خبرنگاران ضمن تاکید بر لزوم توجه بیش از پیش به روستاهای مناطق محروم گفت: نبود کسب و کار در روستا عامل اصلی مهاجرت روستائیان است.
 
قربانی با بیان اینکه ریشه اصلی فقر، محرومیت و بیکاری در روستاها، توجه نکردن به روستاهاست، اظهار داشت: توجه به توسعه و رشد روستاها در کنار توجه به توسعه شهرها باید در دستور کار باشد و مسئولان در این زمینه نیز تمام تلاش خود را به کار بگیرند.
 
معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: لایحه جامع دهیاری‌های کشور در دولت در حال پیگیری و نهایی‌سازی است و با ارائه به مجلس و تصویب و اجرای آن، موازی‌کاری‌های دستگاه‌های اجرایی در حوزه روستاها حذف و تفکیک وظایف شکل می‌گیرد.
 
قربانی ضمن اشاره به تشکیل دهیاری در اغلب روستاهای کشور توسط وزارت کشور  گفت: قریب به 40 هزار روستای بالای 20 خانوار در کشور وجود دارد که تاکنون در بیش از 37 هزار روستا توسط وزارت کشور دهیاری تأسیس شده و در حال ارائه خدمات به روستائیان است.
 
قربانی با تأکید بر ضرورت توجه جدی به مشکلات روستاها به ویژه روستاهای واقع در مناطق محروم گفت: از افتخارات نظام جمهوری اسلامی این است که خدمات مطلوب و مؤثری را به روستاها ارائه کند و این مهم با شناسایی نیازها در روستاها و تلاش در راستای رفع آن امکان‌پذیر است.
 
معاون امور دهیاری‌های سازمان  شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ضمن انتقاد از مهاجرت روستائیان به شهرها تصریح کرد: اکثر روستاهای کشور برخوردار از نعمت آب، برق و‌ گازند؛ اما متأسفانه همچنان شاهد مهاجرت روستائیان از روستا به مناطق شهری هستیم و باید این مسئله بررسی شود.
 
قربانی به علت مهاجرت مردم از روستاها به شهرها اشاره کرد و گفت: علت اصلی مهاجرت روستائیان در این تحقیقات با وجود برخورداری از امکانات راه، جاده، اینترنت، آب و برق و گاز و تلفن و غیره نبود کسب و‌ کار و اشتغال و درآمدزایی اعلام شده است.
 
قربانی در خصوص رسیدگی به روستاها و ایجاد پایگاه آتش‌نشانی در برخی از روستاها ابراز داشت: یکی از وظایف مهم دهیاری‌ها، ارائه خدمات ایمنی و اطفاء حریق در روستاهاست و بر این اساس تاکنون بیش از 900 پایگاه آتش‌نشانی مجهز به خودرو و امکانات اطفاء حریق در مناطق روستایی کشور ایجاد شده که هر یک از این پایگاه‌ها حدود 10 روستا را زیرپوشش خدمات خود دارند ولی کماکان پیگیری جدی برای احداث و تجهیز تعداد بیشتری پایگاه‌های آتش‌نشانی روستایی هستیم.
 
 


تعداد بازدیدها : ۲۳۳
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIQQD-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران

نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟